Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwaty

Na terenie Nadleśnictwa Gościno znajdują się trzy rezerwaty przyrody.

1.  Rezerwat przyrody "Wierzchomińskie Bagno" znajduje się w leśnictwie Wierzchomino, w obrębie Dygowo. Ma on powierzchnię 43,60 ha i utworzony został na podstawie Zarządzenia MLiPD z dnia 04.07.1984r. (MP Nr 17 poz.125 z 1984r.). Jest to rezerwat  torfowiskowy, a celem ochrony jest zachowanie zarastającego jeziora i tworzącego się torfowiska oraz stanowiska wiciokrzewu pomorskiego.
2.   Rezerwat przyrody "Warnie Bagno" znajduje się również w  leśnictwie Wierzchomino, ma powierzchnię równą 519,09 ha i utworzony został na podstawie Rozporządzenia Nr 21/2005 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 26.09.2005 r. Jest to także rezerwat torfowiskowy. Celem ochrony jest zachowanie kompleksu torfowiskowego obejmującego kopułowe torfowisko bałtyckie porośnięte mszarnikami wrzośca bagiennego. Znajduje się tu kompleks regenerujących się potorfi ze zbiornikami mszarnymi oraz ekosystemem boru bagiennego i boru wilgotnego.
3.  Rezerwat przyrody "Stramniczka"  znajduje się w leśnictwie Bagicz, w obrębie Dygowo, ma powierzchnię 94,49 ha i utworzony został na podstawie Rozporządzenia Nr 53/2007 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 27.09.2007r. Jest to rezerwat torfowiskowy. Celem ochrony jest zachowanie torfowiska wysokiego typu bałtyckiego i mszarników wrzośca bagiennego.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Uroczyste sadzenie dębów

Uroczyste sadzenie dębów

W dniu 20 kwietnia w  leśnictwie Bagicz miała miejsce dość nietypowa akcja. Miejscowi samorządowcy wraz z innymi chętnymi brali udział w sadzeniu dębów. Nad wszystkim czuwali leśnicy, a wybrane miejsce było bardzo symboliczne. Znajdowało się bowiem w punkcie, w którym wcześniej rósł znany w całej Polsce dąb szypułkowy o nazwie "Bolesław". Ten wielki pomnik przyrody miał około 800 lat, został jednak powalony przez wichurę w czerwcu 2016 roku.

Miejmy więc nadzieję, że również któryś z nowo posadzonych następców  "Bolesława" będzie żył równie długo ciesząc oczy przyszłych pokoleń.

Wszystko odbywało się w ramach ogólnopolskiej akcji "1000 drzew na minutę".

Foto: miastokolobrzeg.pl