Asset Publisher Asset Publisher

Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek

Sprzedaż drewna w leśnictwach:

W każdy poniedziałek po szóstym dniu miesiąca:
Karlino, Włościbórz, Świelubie

W każdy wtorek po szóstym dniu miesiąca:
Wierzchomino, Grzybowo, Dębica

W każdą środę po szóstym dniu miesiąca:
Strachomino, Bagicz, Trzynik, Ledowo, Rzesznikowo

W każdy czwartek po szóstym dniu miesiąca:
Pobłocie, Lepino, Sławoborze, Słowenkowo, Rymań, Powalice, Międzyrzecze, Grzybowo

Drewno może być wydawane tylko we wtorki i czwartki każdego tygodnia.
Numery telefonów do poszczególnych leśnictw znajdują się w dziale „Kontakty".

 

W sprawach związanych ze sprzedażą sadzonek prosimy kontaktować się z pracownikiem działu technicznego, Pawłem Paczosem:

nr tel.  (94)  351 25 17

e-mail:  pawel.paczos@szczecinek.lasy.gov.pl

Proponujemy również odwiedzenie poniższej strony, która zawiera informacje o sadzonkach i nasionach sprzedawanych przez RDLP w Szczecinku oraz odnośniki do pozostałych dyrekcji Lasów Państwowych:

Sadzonki i nasiona w RDLP

 

Cennik drewna do pobrania poniżej.

resources-to-get


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Międzynarodowy Dzień Lasów

Międzynarodowy Dzień Lasów

21 marca Zgromadzenie Narodowe ONZ ustanowiło Międzynarodowym Dniem Lasów. To także początek wiosny – czas przebudzenia się do życia przyrody i wielkiego symbolicznego zaproszenia społeczeństwa do polskich lasów. „Lasy Państwowe. Zapraszamy” pod takim hasłem Lasy Państwowe przypominają, że lasy w Polsce są otwarte i dostępne dla wszystkich.

Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzanych jest przez PGL LP. Te są dostępne dla wszystkich przez cały rok.

- Polskie lasy są zdrowe i piękne, wiele tracimy nie odwiedzając ich, a są przecież na wyciągnięcie ręki. Warto wiedzieć, że powierzchnia lasów w Polsce wciąż się zwiększa. Na przestrzeni 68 lat udało nam się zwiększyć lesistość kraju z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od 1995 do 2012 roku posadzono 33 tys. ha lasów – przypomina Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

21 marca leśnicy z całego świata będą również informować o znaczeniu lasów dla życia każdego człowieka. Jak wylicza ONZ, od lasów uzależniony jest byt 1,6 mld ludzi na świecie oraz istotna część globalnej gospodarki (wartość rynku produktów leśnych przekracza 300 mld dolarów rocznie). Są one domem dla 80 proc. gatunków roślin i zwierząt (w Polsce w środowisku leśnym występuje aż 32 tys. gatunków flory i fauny, czyli 65 proc. wszystkich u nas spotykanych). Lasy pełnią ważną funkcję „pochłaniacza" dwutlenku węgla (np. drzewa w polskich lasach mogą zmagazynować łącznie aż 900 mln ton węgla). Co roku leśnicy w Polsce sadzą 500 mln nowych drzew. Ciekawostką jest, że młode drzewa pochłaniają znacznie więcej CO2 niż stare. Najstarsze, ulegające rozpadowi, wydzielają ten gaz do atmosfery. Lasy zatrzymują też wodę, przeciwdziałając powodziom (tylko dzięki realizowanemu przez Lasy Państwowe programowi tzw. małej retencji lasy na terenach nizinnych zmagazynują ok. 120 mln m sześc. wody).

Lasy zapewniają nam też inne, bardziej namacalne korzyści niemal w każdej dziedzinie życia i w niemal każdym miejscu – od kuchni, przez aptekę, po plac budowy. Najważniejszym leśnym produktem jest drewno, surowiec trwały i elastyczny, a przy tym relatywnie tani, który wciąż znajduje 30 tys. różnych zastosowań. To jeden z niewielu materiałów ekologicznych, który powstaje w wyniku naturalnego procesu biologicznego i nie wymaga nakładów energii obciążających nasze portfele lub środowisko. Jego zasoby – pod warunkiem prowadzenia rozsądnej gospodarki – są niewyczerpane.