Asset Publisher Asset Publisher

Drzewostany referencyjne

Ostoje różnorodności biologicznej  to obszary wyłączone z użytkowania gospodarczego. Możliwość prowadzenia w nich prac związanych z pozyskaniem drewna zachodzi jedynie w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach (np. z przyczyn bezpieczeństwa,  p.poż.,  przejezdności dróg itp.) i każdorazowo musi być uzgodniona z nadleśniczym bądź jego zastępcą. Sposób prowadzenia tych prac nie może w żaden sposób naruszać charakteru ostoi.
Celem ochrony terenów różnorodności biologicznej w ekosystemach leśnych jest między innymi poprawa warunków bytowania i rozwoju organizmów żywych, w tym tych związanych z rozkładającym się drewnem. Dlatego też w ostojach nie usuwa się posuszu oraz wszelkiego martwego drewna tak na pniu jak i leżącego.
Ogólna powierzchnia ostoi różnorodności biologicznej  w Nadleśnictwie Gościno wynosi  1830,65 ha co stanowi 8% powierzchni leśnej nadleśnictwa.
Powierzchnię poszczególnych ostoi różnorodności biologicznej przedstawia poniższa tabela.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy

Trzeciego maja 2017 roku w leśnictwie Bagicz miała miejsce uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Kamień wraz z tablicą umieszczony został w lesie kołobrzeskim, w miejscu, w którym w roku 1807 stacjonował toczący walki o twierdzę Kołobrzeg 1 Pułk Piechoty Legii Poznańskiej. W tym trudnym czasie,  pomimo działań wojennych, polscy żołnierze uczcili uchwaloną zaledwie 16 lat wcześniej Konstytucję 3 maja.

Na pamiątkowej tablicy wyryty więc został napis "W 210 rocznicę obchodów święta konstytucji 3 maja przez 1. Regiment Piechoty Legii Poznańskiej".

Odsłonięcia dokonali prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek oraz Robert Maziarz, pomysłodawca akcji.

 

Foto: miastokolobrzeg.pl