Asset Publisher Asset Publisher

Drzewostany referencyjne

Ostoje różnorodności biologicznej  to obszary wyłączone z użytkowania gospodarczego. Możliwość prowadzenia w nich prac związanych z pozyskaniem drewna zachodzi jedynie w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach (np. z przyczyn bezpieczeństwa,  p.poż.,  przejezdności dróg itp.) i każdorazowo musi być uzgodniona z nadleśniczym bądź jego zastępcą. Sposób prowadzenia tych prac nie może w żaden sposób naruszać charakteru ostoi.
Celem ochrony terenów różnorodności biologicznej w ekosystemach leśnych jest między innymi poprawa warunków bytowania i rozwoju organizmów żywych, w tym tych związanych z rozkładającym się drewnem. Dlatego też w ostojach nie usuwa się posuszu oraz wszelkiego martwego drewna tak na pniu jak i leżącego.
Ogólna powierzchnia ostoi różnorodności biologicznej  w Nadleśnictwie Gościno wynosi  1830,65 ha co stanowi 8% powierzchni leśnej nadleśnictwa.
Powierzchnię poszczególnych ostoi różnorodności biologicznej przedstawia poniższa tabela.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Uroczyste sadzenie dębów

Uroczyste sadzenie dębów

W dniu 20 kwietnia w  leśnictwie Bagicz miała miejsce dość nietypowa akcja. Miejscowi samorządowcy wraz z innymi chętnymi brali udział w sadzeniu dębów. Nad wszystkim czuwali leśnicy, a wybrane miejsce było bardzo symboliczne. Znajdowało się bowiem w punkcie, w którym wcześniej rósł znany w całej Polsce dąb szypułkowy o nazwie "Bolesław". Ten wielki pomnik przyrody miał około 800 lat, został jednak powalony przez wichurę w czerwcu 2016 roku.

Miejmy więc nadzieję, że również któryś z nowo posadzonych następców  "Bolesława" będzie żył równie długo ciesząc oczy przyszłych pokoleń.

Wszystko odbywało się w ramach ogólnopolskiej akcji "1000 drzew na minutę".

Foto: miastokolobrzeg.pl