Lasy HCVF Lasy HCVF

Lasy HCVF

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych - zidentyfikowane według kryteriów HCVF (High Conservation Value Forests) adoptowanych do warunków Polski przez Związek Stowarzyszeń "Grupa Robocza FSC Polska".

Lasy będące HCVF (polskie znaczenie skrótu to: Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych) są wyznaczane w oparciu o "Kryteria wyznaczania Lasów o szczególnych walorach przyrodniczych w Polsce, Adaptacja do warunków Polski, lipiec 2006 r., autorstwa Związku Stowarzyszeń "Grupa Robocza FSC Polska".

1. Kryteria wyznaczania Lasów o szczególnych walorach przyrodniczych w Polsce dostępne są na stronie www.pl.fsc.org w zakładce www.pl.fsc.org/files/Definicje_HCVF_w_Polsce.pdf

2. Powierzchnie poszczególnych kategorii lasów HCVF w Nadleśnictwie Gościno podane są w załączniku poniżej.

3. W plikach załączników dostępne są również mapy poszczególnych kategorii HCVF.

 

Wszelkie opinie, propozycje i uwagi dotyczące powyższych obszarów, a także ewentualne propozycje nowych obszarów lasów HCVF prosimy zgłaszać na piśmie do Nadleśnictwa Gościno.


W dniach 11-25.04.2014 roku nadleśnictwo przeprowadziło procedurę konsultacji społecznych dotyczących lasów kluczowych dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności  (Kat.6 - Lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnej społeczności: miejsca historyczne i kulturowe).
 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia w udziału w akcji #sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem!

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszemu otoczeniu!

W Nadleśnictwie Gościno akcja odbędzie się w piątek 20 września w godzinach od 11:30 do 13:30.

Zbiórka odbędzie się na początku drogi pożarowej przy trasie do Charzyna, w pobliżu skrzyżowania tej drogi z drogą nr 162 Kołobrzeg - Świdwin. Miejsce pokazane jest na zdjęciu.

Dane:  54°6'54.43"N    15°35'9.72"E

Nadleśnictwo zapewnia worki na śmieci i rękawiczki.

Koordynatorką akcji jest Pani Anna Kurpiewska (tel. 694 470 701).