Wydawca treści Wydawca treści

Gospodarka łowiecka

Gospodarka łowiecka w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie ustawy z dnia 13.10.1995 r. Prawo Łowieckie. Łowiectwo zdefiniowane jest tu jako element ochrony środowiska przyrodniczego i w rozumieniu ustawy oznacza ochronę zwierząt łownych i gospodarowanie ich zasobami zgodnie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej.

Całość objętych ustawą przepisów zawiera potwierdzenie wpływu zmieniających się warunków społecznych i gospodarczych na stosunek człowieka do przyrody i łowiectwa, wskazując zarazem na konieczność ochrony i hodowli zwierzyny dla potrzeb ogólnonarodowych.

Nadleśnictwo Gościno nadzoruje prowadzenie gospodarki łowieckiej w obrębie 16 obwodów łowieckich. Na nadzorowanym przez Nadleśnictwo obszarze łowieckim występują następujące gatunki zwierząt łownych: łosie, jelenie, sarny, dziki, borsuki, lisy, kuny, tchórze, zające, kuropatwy, dzikie kaczki, grzywacze.

W ramach zagospodarowania obwodów łowieckich pod kątem poprawy warunków bytowania zwierzyny wprowadza się dzikie drzewa owocowe i podszyty, zakłada remizy śródpolne, uprawia poletka łowieckie, utrzymuje się wodopoje oraz szereg urządzeń łowieckich (paśniki, lizawki itp.).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"Przerwany Marsz" w Gościnie

"Przerwany Marsz" w Gościnie

Drugiego września, w dzień rozpoczęcia roku szkolnego, w Zespole Szkół w Gościnie miała miejsca akcja "Przerwany Marsz" propagowana przez Radę Dzieci i Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej.

Akcja polegała na symbolicznym dokończeniu przerwanego przez wybuch II Wojny Światowej marszu ówczesnej młodzieży do szkoły. Przed szkołą odbył się uroczysty apel. Przygotowano również wzruszający program słowno-muzyczny. Po zakończeniu występów delegacja szkoły złożyła kwiaty, aby uczcić pamięć pokolenia „Dzieci Wojny". W apelu brała udział także przedstawicielka Nadleśnictwa Gościno.

 

Zdjęcia: Anna Kurpiewska